Działalność prewencyjna w 2015 r.
II. Działalność prewencyjna Policji
Przeciwdziałając przestępczości oraz w celu zapewnienia ładu i porządku publicznego w 2015 roku funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu:
na terenie powiatu inowrocławskiego
-
nałożyli łącznie 25 158 mandatów na kwotę 3 287 020 zł, (w 2014 r. ukarano mandatami 23 720 osób na kwotę 3 436 180),
-
do Sądu w Inowrocławiu skierowali 2 135 wniosków o ukaranie (2014r. –1 735),
-
ogółem przeprowadzili 18 669 interwencji,
-
umieścili w policyjnych pomieszczeniach dla osób zatrzymanych 1 941 osób, w tym doprowadzili w celu wytrzeźwienia1 164 osoby.
na terenie miasta i gminy Inowrocław:
- nałożyli łącznie 23 051 mandatów karnych (2014 – 21 673 mandatów karnych),
- skierowali do Sądu Rejonowego w Inowrocławiu 1 544 wnioski o ukaranie za wykroczenia (2014 – 1422),
- przeprowadzili 13 580 interwencji,
- wylegitymowali 97 389 osóboby,
- doprowadzili osoby do jednostek policji do wytrzeźwienia – 702.
Biorąc pod uwagę prewencyjne działania w kontekście współpracy z innymi służbami, policjanci powiatu inowrocławskiego kontynuowali współdziałanie ze Strażą Miejską, Służbą Ochrony Kolei i Żandarmerią Wojskową. W 2015 roku także była kontynuowana współpraca z Państwową Strażą Rybacką na podstawie Planu Współdziałania Policji Województwa Kujawsko-Pomorskiego z Państwową Strażą Rybacką Województwa Kujawsko– Pomorskiego. Służby odbywały się zarówno na wodach jak i terenach przywodnych. Celem ich było zapobieganie i zwalczanie nielegalnego połowu ryb. Funkcjonariusze również na akwenach wodnych pełnili wspólne patrole z Państwową Strażą Pożarną i WOPR-em. W minionym roku odbywały się także służby ze Strażą Leśną Nadleśnictw: Gniewkowo i Gołąbki.
1. Zwalczanie alkoholizmu
Przyczyn alkoholizmu można doszukiwać się w: bezrobociu, spadku stopy życiowej, niskim wynagrodzeniu za pracę, konfliktach rodzinnych i sytuacji rodzin patologicznych. Nie jest to jednak regułą, bowiem zdarza się, że bardzo dobra kondycja finansowa rodziny powoduje, że poszczególni jej członkowie sięgają po alkohol, co staje się problemem.
W 2015 roku do policyjnych pomieszczeń dla osób zatrzymanych policjanci doprowadzili w celu wytrzeźwienia 1 164 osoby. Ponadto ujawniono 22 osoby nieletnie, które znajdowały się w stanie nietrzeźwości lub po użyciu alkoholu (w 2014 roku było takich osób 29). Z nieletnimi w obecności ich rodziców policjanci prowadzili rozmowy profilaktyczne na temat konsekwencji wynikających z naruszania przepisów ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Takie zachowania młodych ludzi mogą bowiem świadczyć o ich demoralizacji. W takich przypadkach istotne było również dla policjantów to, aby ustalić źródło z jakiego nieletni nabył alkohol. Najczęściej młodzież twierdziła, że alkohol zakupiła im osoba dorosła za drobną opłatą. Te informacje trudno jest zweryfikować i potwierdzić.
Podkreślić należy, że w sytuacjach kiedy Policja uzyskała informacje o sprawowaniu opieki przez nietrzeźwych rodziców nad małoletnimi dziećmi, podejmowane były natychmiast działania mające na celu zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. W takich przypadkach również powiadamiany był każdorazowo Wydział Rodzinny i Nieletnich Sądu Rejonowego w Inowrocławiu oraz MOPS/GOPS.
W ramach profilaktyki społecznej w 2015 roku inowrocławska policja współdziałała z Ośrodkiem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Inowrocławiu oraz gminnymi komisjami do spraw zwalczania problemów alkoholowych na terenie powiatu. Celem współdziałania było ograniczanie skali zjawiska polegającego na nadużywaniu alkoholu i jego sprzedaży osobom nieletnim.
Problematyka uzależnień była wiodącym tematem spotkań w szkołach, gdzie w czasie prelekcji i warsztatów, policjanci edukowali dzieci i młodzież. Ponadto wzorem lat ubiegłych organizowane były happeningi, Profilaktyczny Festiwal Teatralny „poPaTrz” oraz akcje ruchu drogowego mające na celu promowanie trzeźwości kierujących pojazdami. Profilaktyka związana była z promowaniem zdrowego trybu życia, którą popierano materiałami edukacyjnymi – ulotkami. Informacje te były również zamieszczane na stronie internetowej KPP w Inowrocławiu. Ważną rolę w komunikacji ze społeczeństwem odgrywały także media, którym przekazywane były informacje, opracowania i analizy dotyczące powyższych inicjatyw, mających na celu ograniczanie zjawiska uzależnień.
2. Zwalczanie narkomanii
Bezpośrednim zwalczaniem i ściganiem przestępczości narkotykowej w Komendzie Powiatowej Policji w Inowrocławiu zajmuje się zespół policjantów w Wydziale do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu. Wykrywalność przestępstw narkotykowych w 2015 roku wyniosła 97,7%, a w 2014 roku 94,8 %.
Ściganie przestępczości narkotykowej stanowi w KPP w Inowrocławiu jeden z priorytetów zwalczania tego rodzaju przestępczości. Przedstawia to poniższy wykres:
Liczbę stwierdzonych przestępstw narkotykowych w latach 2010-2015 obrazuje wykres:
Ilość osób podejrzanych o przestępstwa z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii obrazuje poniższy wykres:
W ramach zwalczania przestępczości narkotykowej stwierdzono 5 czynów karalnych popełnionych łącznie przez 3 nieletnich (w 2014 roku – 16 czynów).
Przeciwdziałając przestępczości narkotykowej wśród dzieci i młodzieży Policja utrzymywała stały kontakt ze szkołami na terenie powiatu, poprzez prowadzenie prelekcji i pogadanek z uczniami, rodzicami, nauczycielami, pedagogami oraz dyrekcją szkół. Miało to na celu podnoszenie świadomości o zagrożeniu. Policjanci omawiali procedury dotyczące ujawnienia w szkole zabronionych środków. Uczniom i nauczycielom mundurowi przekazywali broszurkę pt. „Narkotykowe dylematy”, zakupioną ze środków Powiatu Inowrocławskiego, która zawierała adresy i kontakty do instytucji pomocowych. Do szkół trafiły także ulotki o programie wczesnej interwencji FredGoesNet, prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. To nowy program, który „wkroczył” na teren powiatu, celem pomagania nieletnim zerwać z narkotykami, w tym dopalaczami.
3. Prostytucja i wykorzystanie seksualne nieletnich
W 2015 roku policjanci nie stwierdzili przypadków związanych z prostytucją nieletnich. W analizowanym okresie wszczęto 9 postępowań (w 2014 roku – 10) z art. 200 k.k., czyli doprowadzanie osoby małoletniej poniżej lat 15 do obcowania płciowego lub do poddania się innej czynności seksualnej. Zakończonych zostało z tej kategorii przestępstw 6 spraw (w 2014– 11) przy jednoczesnym stwierdzeniu 3 przestępstw (w 2014 – 8).
W analizowanym roku wszczęto 1 postępowanie z art. 202 § 3 k.k. oraz 1 postępowanie z art. 202 § 4a k.k. (sprowadzanie, przechowywanie lub posiadanie treści pornograficznych z udziałem małoletnich poniżej 15 lat).
Praca Policji w zakresie profilaktyki społecznej w tym zagadnieniu polegała także na informowaniu małoletnich o potencjalnym zagrożeniu w trakcie spotkań w szkołach.
4. Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie
W 2015 roku wszczęto na terenie powiatu 133 postępowania przygotowawcze z artykułu 207 k.k. dot. psychicznego i fizycznego znęcania się, a w 2014 - 160. Zakończono 144 sprawy, w 2014 – 168. Stwierdzono 76 przestępstw, w 2014 – 80.
W analizowanym roku w powiecie inowrocławskim policjanci prowadzili 482 Niebieskie Karty (tzn. dokumentów związanych z realizacją procedury objęcia rodziny przez policję zainteresowaniem z uwagi na występujące negatywne objawy i zależności patologiczne pomiędzy członkami rodziny).
W ramach prowadzonego rozpoznania osobowego, dzielnicowi ujawniali rodziny, w których dochodziło do przemocy. Osoby dotknięte przemocą funkcjonariusze kierowali do instytucji niosących pomoc, mieszczących się na terenie powiatu inowrocławskiego. Policjanci także w tym zakresie współpracowali z różnymi instytucjami i podmiotami, tj.: Terenowym Komitetem Ochrony Praw Dziecka, Sądem Rodzinnym i Nieletnich, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, kuratorami, Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej, Ośrodkiem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny. Ponadto problem przemocy systematycznie omawiany był na posiedzeniach zespołu interdyscyplinarnego, w którego skład wchodzą wyznaczeni funkcjonariusze Policji.
Działania o charakterze profilaktyki społecznej, obowiązkowo wiązały się uświadamianiem w szkołach uczniów na czym polega przemoc, jak ją rozpoznawać i zwalczać.
5. Przynależność do subkultur młodzieżowych
Na terenie powiatu nie ujawniono zorganizowanych grup subkulturowych. Działają nieformalne grupy kibiców piłkarskich. Sympatyzują one z klubami: na terenie Inowrocławia – z Zawiszą Bydgoszcz, FC „Kujawy”- nieformalny fanklub kibiców Lecha Poznań oraz na terenie działania Komisariatu Policji w Gniewkowie – z Elaną Toruń. Kibice ci uaktywniali się najczęściej podczas rozgrywanych meczów. Monitorowanie zagadnienia odbywało się na bieżąco. Policjanci prowadzili także edukacyjne zajęcia z młodzieżą w szkołach, podczas których mówili o odpowiedzialności za zakłócanie imprez masowych.
6. Przynależność do sekt i ruchów religijnych
Na terenie powiatu nie ustalono, aby w 2015 roku działały jakiekolwiek sekty oraz ruchy religijne, które mogłyby werbować zarówno nieletnich oraz dorosłych. Potencjalnie aktywność sekt może wzrastać w czasie wakacji, dlatego też podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą w szkołach policjanci omawiali zagadnienie i przestrzegali o zagrożeniu.
7. Bezdomność i żebractwo
Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu prowadzili bieżącą współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Inowrocławiu i Gminnymi Ośrodkami Pomocy Społecznej. Wspólne spotkania dotyczyły między innymi omówienia skali problemu bezdomności na terenie powiatu i rodzajów możliwych działań pomocowych. Policjanci mając wiedzę o miejscach gromadzenia się osób bezdomnych docierali tam i kierowali osoby do schronisk oraz innych placówek, gdzie zostały one otoczone opieką. Wzmożone działania w tym zakresie prowadzono szczególnie w okresie zimowym. Dzielnicowi kontrolowali także tereny ogrodów działkowych i dworców PKP. Poprzez lokalne media informowano mieszkańców o podejmowanych działaniach celem pozyskania aktualnych informacji o osobach bezdomnych.
8. Charakterystyka przestępczości nieletnich
W 2015 roku kontynuowane były działania mające na celu ujawnianie czynów karalnych popełnianych przez nieletnich. W powiecie inowrocławskim zanotowano 35 czynów karalnych będących przestępstwami, popełnionych przez 20 nieletnich (w 2012 – 250 czynów, w 2013 – 165, w 2014 – 62 czyny).
Porównanie liczby stwierdzonych czynów karalnych w latach 2014 i 2015 w poszczególnych kategoriach przestępczości przedstawia się następująco:
kategoria przestępstwa
|
2014 r. liczba czynów karalnych |
2015r. liczba czynów karalnych |
ogółem |
62 |
35 |
przestępstwa kryminalne |
60 |
32 |
przestępstwa gospodarcze |
0 |
0 |
uszkodzenia ciała |
0 |
5 |
bójki i pobicia |
3 |
0 |
kradzieże |
13 |
7 |
kradzieże z włamaniem |
14 |
4 |
kradzieże pojazdów |
0 |
1 |
rozboje |
1 |
1 |
narkomania |
16 |
5 |
uszkodzenia mienia |
3 |
1 |
Udział przestępczości nieletnich w powiecie inowrocławskim, w stosunku do ogólnej liczby przestępstw w 2015 roku wyniósł 1,2 % i był niższy niż w roku 2014.
Udział przestępczości nieletnich w 2015 roku w powiecie inowrocławskim w poszczególnych kategoriach przestępstw kształtował się następująco:
kategoria przestępstwa
|
2015 r. liczba przestępstw ogółem |
2015 r. liczba czynów karalnych nieletnich |
przestępstwa ogółem |
2951 |
35 |
przestępstwa kryminalne |
2032 |
32 |
przestępstwa gospodarcze |
544 |
0 |
uszkodzenia ciała |
42 |
5 |
bójki i pobicia |
19 |
0 |
kradzieże |
605 |
7 |
kradzieże z włamaniem |
455 |
4 |
kradzieże pojazdów |
54 |
1 |
rozboje |
30 |
1 |
narkomania |
131 |
5 |
uszkodzenia mienia |
168 |
1 |
Porównując rok 2015 z rokiem 2014, nieletni popełnili o 27 czynów karalnych mniej. W 2015 r. zauważa się spadek liczby czynów karalnych o charakterze kryminalnym: bójki i pobicia, kradzieże, włamania, uszkodzenia mienia i narkomania. Wzrosła natomiast liczba uszkodzeń ciała. Policjanci w 2015 roku ujawnili 5 czynów karalnych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (w 2011 – 119, w 2012 – 63, w 2013 – 69, w 2014 - 16), które popełnione zostały przez 3 nieletnich.
W toku czynności potwierdzono, że na demoralizację oraz popełnianie czynów karalnych przez nieletnich na terenie powiatu, miały wpływ następujące uwarunkowania, które od lat pozostają tożsame:
-
obniżenie poziomu wartości, brak autorytetów i niewydolność opiekuńczo-wychowawcza rodziców,
-
spożywanie przez nieletnich alkoholu, używanie środków odurzających, alkoholizm w domu, rozbicie rodziny, zachowania oraz wzorce patologiczne,
-
chęć szybkiego wzbogacenia się, bezrobocie i ubóstwo.
Na uwagę zasługuje fakt, że w konflikt z prawem nadal wchodzą również nieletni z tak zwanych „dobrych domów”. Przyczyn dopatrywać się można w spadku autorytetów w rodzinie, szkole, braku alternatywnych form spędzania czasu wolnego i chęć zaimponowania grupie rówieśniczej. Dlatego w 2015 roku kontynuowane były działania takie jak: spotkania z młodzieżą, rozmowy profilaktyczne z nieletnimi w obecności ich rodziców i opiekunów. Podczas zajęć w szkołach z małoletnimi policjanci podkreślali, że nie są oni osobami bezkarnymi.
W ramach profilaktyki wobec nieletnich popełniających czyny karalne, wykazujących przejawy demoralizacji, zaniedbanych opiekuńczo i wychowawczo, Policja podejmowała czynności o różnym charakterze,co przedstawia poniższa tabela:
WYSZCZEGÓLNIENIE |
LICZBA |
||
Wnioski, zawiadomienia, interwencje skierowane do instytucji i organizacji |
z tego do: |
Sądów rodzinnych |
519 |
Szkół i innych placówek oświaty i wychowania |
8 |
||
Służby zdrowia i opieki społecznej |
3 |
||
Poradni wszelkich typów |
0 |
||
Innych instytucji i organizacji |
7 |
||
Ujawnieni nieletni: |
pod wpływem narkotyków i dopalaczy |
12 |
|
pod wpływem alkoholu |
22 |
||
członkowie subkultur młodzieżowych |
0 |
||
uciekinierzy z: |
domów rodzinnych |
55 |
|
placówek opiekuńczo – wychowawczych |
270 |
||
ośrodków szkolno – wychowawczych |
0 |
||
schronisk dla nieletnich i zakładów poprawczych |
1 |
||
prostytuujący się: |
dziewczęta |
0 |
|
chłopcy |
0 |
||
Spotkania z młodzieżą |
687 |
||
Spotkania z pedagogami |
649 |
9. Realizacja zadań wynikających z programów profilaktycznych
Krajowy Program Przeciwdziałania Przemocy w rodzinie
Realizując zadania wynikające z wymienionego programu, na terenie powiatu, podejmowane były działania o charakterze represyjnym. Polegały one na m.in. izolowaniu sprawcy przemocy od osób pokrzywdzonych. Policjanci działali także z podmiotami pozapolicyjnymi w ramach zespołów interdyscyplinarnych, aby przeciwdziałać przemocy w rodzinach. Zadania miały również charakter pomocowy skierowany do ofiar przestępstw. Wdrażana była procedura Niebieskiej Karty.
Policja włączała się w różnego rodzaju formy profilaktyczne. Przykładem był udział policjantów w lutym 2015 roku w „Tygodniu Pomocy Ofiarom Przestępstw”. Funkcjonariusze dyżurowali w Terenowym Komitecie Ochrony Praw Dziecka w Inowrocławiu oraz w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej wraz z pracownikami. Ofiary przemocy mogły zgłaszać się po pomoc do Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Jaksicach. Ponadto funkcjonariusz koordynujący działania z zakresu przemocy w rodzinie uczestniczył cyklicznie w posiedzeniach Zespołów Interdyscyplinarnych.
11.03.2015r. policjanci inowrocławskiej komendy wzięli udział w V Forum Samorządów Uczniowskich Szkół Ponadgimnazjalnych powiatu inowrocławskiego. Forum odbyło się pod hasłem „Psychologiczne i prawne aspekty przemocy”. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 8 szkół. Jury oceniało m.in. wystąpienia reprezentantów Samorządów Uczniowskich na temat: „Czym jest dla mnie przemoc”. Młodzież wysłuchała także wystąpienia psychologa i policjantów.
12.05.2015r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, spotkali się przedstawiciele Policji, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji takich jak: Miejskie i Gminne Ośrodki Pomocy Społecznej, PCPR. Dyskusja dotyczyła sytuacji interwencyjnych w rodzinach. W szczególności omawiane były przypadki, gdy jest zagrożone zdrowie i życie dzieci, procedury odbierania małoletnich i umieszczania ich w placówkach celem zapewnienia im bezpieczeństwa.
12.06.2015r. w siedzibie Ekspert – Kujawy w Inowrocławiu odbyły się warsztaty dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych powiatu inowrocławskiego. Wzięły w nich udział przedstawicielki z Polskiego Forum Migracyjnego oraz Fundacji dla Somalii z Warszawy. Omówiono: problemy rosnącego zjawiska nienawiści i działań dyskryminacyjnych, które przekładają się w kraju na wzrost przestępstw motywowanych nienawiścią. Ponadto policjanci wzięli udział w XIII edycji Wojewódzkiego Międzyszkolnego Konkursu Multimedialnego „Prawa Dziecka - prawami człowieka”.
25.11.2015r. inowrocławscy policjanci uczestniczyli w kampanii „16 Dni Przeciwko Przemocy wobec Kobiet.” Dzień 25 listopada został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, jako Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Podczas kampanii policjanci zorganizowali dyżury dla interesantów, którzy mogli skorzystać z fachowej porady.
W grudniu w ZSP nr 1 w Inowrocławiu zorganizowano kolejną konferencję o Prawach człowieka. Tematem tegorocznej konferencji były prawa uchodźców. Młodzież wysłuchała wystąpienia przedstawicieli Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Toruniu oraz inowrocławskiej policji.
Rządowy Program Ograniczania Przestępczości i aspołecznych zachowań
„Razem Bezpieczniej”
Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu w celu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań, wyasygnowało w 2015 roku, na działania o charakterze profilaktyki społecznej, środki finansowe w kwocie
35 tys. zł.
Ponadto Policja wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Inowrocławiu napisała projekt pn. "Wspólnie dla bezpieczeństwa na drogach powiatu inowrocławskiego", ukierunkowany na działania mające poprawić bezpieczeństwo na drogach powiatu inowrocławskiego. Projekt, został wysłany na konkurs krajowy jeszcze w 2014 roku. W lutym 2015r. Zespół Koordynujący rządowy program „Razem Bezpieczniej”, funkcjonujący przy Ministrze Spraw Wewnętrznych, wybrał zwycięskie projekty, w tym inowrocławskiej Policji i Starostwa Powiatowego. Tym samym projekt otrzymał środki finansowe w wysokości 50 tys. zł. na działania profilaktyczne. Partnerami w projekcie byli: WORD w Bydgoszczy, PSP, Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień, Straż Miejska, MDK Inowrocław, WITD, Medical-Serwice Kruszwica. Projekt był realizowany przez cały 2015 rok na terenie powiatu inowrocławskiego i obejmował: spotkania edukacyjne, konkursy dla dzieci i dorosłych, plenerowy festyn, pokazy ratownictwa medycznego, a także konferencję.
Relacja z przeprowadzonych działań projektu:
Jedną z inicjatyw, która promowała korzystanie z elementów odblaskowych było przedsięwzięcie w dniu 26.08.2015r. „Gry strategiczne z Policją 2015”. Policja, wspólnie ze Starostwem Powiatowym, Gminą Inowrocław i Stowarzyszeniem „Flandria”, przeprowadziła działania profilaktyczne. Po tym, jak do inicjatywy dołączyła Państwowa Straż Pożarna, Nadleśnictwo Gniewkowo i Straż Miejska, program stał się wyjątkowo atrakcyjny. Najważniejszym celem było to, aby poprzez naukę w plenerze wpoić młodym osobom zasady bezpieczeństwa. Działania bowiem miały charakter szkoleniowy. W „grach” wzięło udział 9 zespołów dzieci i młodzieży: półkolonistów z MDK i TKOPD z Inowrocławia, Łojewa, Kruszy Podlotowej i Duchownej, Góry oraz Turzan. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami na temat: zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą, przepisów ruchu drogowego, korzystania z lasów, niesienia pomocy. Przedsięwzięcie miało swój finał w Straży Pożarnej przy ul. Poznańskiej, gdzie dzieci i młodzież dotarli po przejściu około 10 km. Tam zajęcia strażacko-sportowe poprowadzili strażacy, a organizatorzy podsumowali działania i wręczyli wszystkim upominki.
Kolejnym zaplanowanym w ramach projektu zadaniem było zorganizowanie konkursu plastycznego dla dzieci klas I-III pt. „Chcę, by na drogach było bezpiecznie”. Na konkurs z 30 szkół napłynęła rekordowa ilość prac, bo 491. Jury przyznało 3 miejsca oraz 32 wyróżnienia. Podczas uroczystej gali w MDK, zaproszeni laureaci, rodzice i nauczyciele mieli okazję obejrzeć wszystkie nagrodzone prace. Miejsce I oraz główną nagrodę, rower otrzymała uczennica z SP w Rojewicach. Miejsce II i radioodtwarzacz wygrał uczeń z SP nr 1 w Gniewkowie. Miejsce III i MP3 otrzymała uczennica z SP w Rojewie. Wszystkim laureatom wręczone zostały również paczki, z zawartością gier planszowych pt. „Bezpieczne miasteczko”, polfinków i dyplomów. Nauczyciele, którzy pomogli w szkołach rozpropagować konkurs otrzymali dyplomy i upominki. Fundatorem roweru był WORD Bydgoszcz, a pozostałych nagród Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu.
Projekt przewidywał także konkurs dla dorosłych w postaci kwizu pt. „Jeżdżę bezpiecznie”. Przygotowali go: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Starostwo Powiatowe, Państwowa Straż Pożarna, Medical Service z Kruszwicy. Kwiz wiedzy z dziedziny ruchu drogowego i ratownictwa medycznego ukazał się w prasie i na portalach społecznościowych. Z prawidłowych odpowiedzi zostało wylosowanych 10 zwycięzców, którym wręczone zostały upominki.
Ciekawym przedsięwzięciem projektowym był także festyn dla mieszkańców pn. „Bezpiecznej drogi już czas”, który odbył się 20.06.2015r. na parkingu przed Ratuszem w Inowrocławiu. Przyszły na niego całe rodziny, a atrakcji było mnóstwo. Celem organizatorów festynu było to, aby szczególnie w okresie wakacyjnym przypomnieć wszystkim, w tym dzieciom o odpowiedzialnym poruszaniu się po drogach. W festynie uczestniczyli przedstawiciele samorządów oraz instytucji – partnerzy projektu. Swoje stoiska przygotowali: Policja, Starostwo Powiatowe, Straż Pożarna, WORD Bydgoszcz, Medical Service Kruszwica, WITD, Automobilklub Inowrocławski, Straż Miejska, Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień i Żandarmeria Wojskowa. Na parkingu stanęło także wyjątkowe rowerowe miasteczko, które przygotował bydgoski WORD. Tam dzieci mogły sprawdzić się z jazdy na rowerze, znajomości przepisów ruchu drogowego i wziąć udział w licznych konkursach z nagrodami. Do testów z przepisów przystępowali także dorośli, a dwójce z nich udało się wygrać foteliki dla dzieci do jazdy samochodem. Inowrocławscy policjanci zaprezentowali sprzęt w postaci m.in. furgonu APRD czyli Ambulansu Pogotowia Ruchu Drogowego. Oblegane było stoisko profilaktyczne Policji, za sprawą licznych elementów odblaskowych w postaci znaczków, kamizelek, taśm, książeczek edukacyjnych, gier planszowych „Bezpieczne Miasteczko” i polfinków. Policjanci prowadzili również konkursy. Nie mogło zabraknąć prezentacji i nauki zasad pierwszej pomocy przedmedycznej, które przygotowali przedstawiciele z Medical Service z Kruszwicy. Inspektorzy Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego zaprezentowali specjalistyczny pojazd do kontroli drogowych i mówili o tym, co podlega prowadzonych przez nich kontroli. Była tez okazja do rozmowy na temat przepisów krajowych i tych obowiązujących za granicą. Edukacyjną ofertę przedstawiła również Straż Miejska, której strażnicy wyposażali dzieci w odblaski. Przy stoisku Ośrodka Profilaktyki Rozwiązywania Uzależnień w Inowrocławia, terapeuci prowadzili akcję edukacyjną skierowaną do kierowców. Strażacy opowiadali o metodach ratownictwa na drogach z udziałem specjalistycznego sprzętu. Atrakcją był także Quad, który zaprezentowała Żandarmeria Wojskowa i symulator bezpieczeństwa. To na nim wiele osób mogło doświadczyć skutków nagłego hamowania pojazdem, gdy jedziemy zaledwie 8-10 km/h. Automobilklub Inowrocławski zadbał o wystawę samochodu rajdowego, a także konkursy z upominkami. Dzięki współpracy z Inowrocławskim MPK, na festyn przyjechał autobus oklejony hasłami "odblask to nie obciach”. Podczas całego festynu uczestnicy wypełniali kupony, z których rozlosowane zostały nagrody.
W dniu 08.10.2015r. projekt przewidywał przeprowadzenie akcji, która miała na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Akcja "Kamizelka" zorganizowana przez policjantów polegała na tym, aby przypomnieć pieszym o obowiązku stosowania elementów odblaskowych podczas poruszania się po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym. Akcja odbyła się w godz. 17.30-20.30 jednocześnie w wielu miejscowościach powiatu inowrocławskiego. Przeprowadzili ją policjanci z Wydziału Prewencji, Patrolowo-Interwencyjnego, Ruchu Drogowego i wszystkich komisariatów: Pakości, Kruszwicy, Janikowa i Gniewkowa oraz posterunku w Złotnikach Kujawskich. Podczas działań mundurowi mieli możliwość zaopatrzenia w kamizelki 300 mieszkańców. Kamizelki ufundowało Starostwo Powiatowe w Inowrocławiu oraz inowrocławski PZMOT.
Kolejną inicjatywą projektu powiatowego była przeprowadzona w dniach (5-6.11.2015.) w MDK Inowrocław konferencja powiatowa pn. „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – Prędkość Cię zabije, rozważny kierowca żyje. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży” – zagrożenia, odpowiedzialność, profilaktyka”. Adresatami jej była młodzież, rodzice, dyrektorzy, pedagodzy szkolni i przewoźnicy. Inicjatywa zorganizowania przedsięwzięcia leżała po stronie Policji, a włączyły się w jej przygotowanie i przebieg, wszystkie samorządy powiatu inowrocławskiego. Celem konferencji było to, aby poruszyć i omówić ważne zagadnienia dotyczące nie tylko bezpieczeństwa na drogach, ale też spraw związanych z zachowaniem młodzieży i zagrożeniami, z którymi mogą się zetknąć. W konferencji uczestniczyła sędzia w stanie spoczynku Anna Maria Wesołowska, która wygłosiła wykłady. Były one adresowane zarówno do młodzieży szkolnej, jak i dorosłych. Podczas spotkania z uczniami szkół powiatu inowrocławskiego, pani sędzia mówiła o współczesnych zagrożeniach takich jak: grooming, cyberprzemoc, skutki zbyt wczesnej inicjacji seksualnej, złych relacjach między rówieśnikami.
W części poświęconej tematowi o bezpieczeństwie dzieci i młodzieży, prezentacje przedstawili policjanci. Omówili skalę czynów karalnych popełnianych przez nieletnich w powiecie, działania Policji w tym zakresie i współpracę ze szkołami. Straż Miejska w Inowrocławiu zapoznała uczestników z zakresem działań wobec nieletnich realizowanych przez tą służbę. Przedstawicielka Ośrodka Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień w Inowrocławiu, tłumaczyła jak można pomóc nieletnim, którzy mają problem np. z używkami. Przedstawiła działania i akcje profilaktyczne kierowane do uczniów w szkołach. O współpracy służb i instytucji, które są szansą na skuteczne rozwiązanie problemu młodego człowieka mówił Kurator Okręgowy Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. Założenia programu wczesnej interwencji FreD Goes Net, zaprezentował przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Bydgoszczy. Prelegentem była również Kierownik II Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej SR w Inowrocławiu, która w swoim wystąpieniu zapoznała młodzież z katalogiem środków wychowawczych stosowanych przez sądy wobec nieletnich. Funkcjonariusz Zakładu Karnego w Inowrocławiu, mówił o oddziaływaniu resocjalizacyjnym w stosunku do osób osadzonych.
W ramach projektu w dniu 19.11.2015r. zorganizowano „Odblaskowy meeting” w Inowrocławiu. Inicjatorami i organizatorami byli inowrocławscy policjanci. Uczniowie inowrocławskich szkół ubrani w kamizelki i elementy odblaskowe wspólnie z policjantami i strażakami przemaszerowali ulicami miasta. Młodzież niosła także przygotowane przez siebie transparenty z hasłami: „To jest apel do kierowcy każdego! Uważaj na przejściach na pieszego!”, „Kierowco, Twój pasażer jest zdany tylko na Ciebie!”, „Stop wypadkom drogowym!”, „Trzeźwy kierowca- dawca życia!”.
Podczas meetingu policjanci wygłosili krótki apel i omówili cel działań. Wiązał się on z troską o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, podnoszeniem ich świadomości o zagrożeniach i zaangażowaniem w działania prewencyjne. Działania były zorganizowane m.in. po to, aby uzmysłowić wszystkim, jak ważne jest noszenie odblasków.
Program „Razem Bezpieczniej” realizowany w 2015 roku, wiązał się również z organizowaniem oraz uczestnictwem mundurowych w spotkaniach między innymi z: władzami samorządowymi, przedstawicielami podmiotów pozapolicyjnych, komitetami działkowców, radami osiedlowymi, uczniami, pedagogami, nauczycielami i dyrekcją w szkołach oraz rodzicami. W analizowanym roku policjanci wzięli udział w 34 festynach plenerowych, takich jak:
- Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy,
- Wystawa Gospodarcza,
- Festyny z kościołami: pw.Św.Ducha, pw.NMP,
- Festiwal Nauki,
- Festyny z okazji Dnia Dziecka ,
- Festyn „Bezpieczne wakacje”,
- Festyn „Bezpieczne wakacje” z OSiR-em,
- Festyny z okazji Dnia Działkowicza,
- Festyn „ Bezpieczna droga do Szkoły”,
- Festyn ze świetlicą Wiejską w Latkowie,
- Targi Młodych,
- Festyn z Bazyliką Mniejszą.
Imprezy o takim charakterze cieszyły się bardzo dużą frekwencją. Podczas nich policjanci prowadzili liczne konkursy i rozmawiali na temat bezpieczeństwa. Ponadto mundurowi wręczali uczestnikom festynów materiały profilaktyczne.
Ważnym zadaniem w działaniach policyjnych było również kształtowanie świadomości seniorów. Dlatego w dniu 18.02.2015r. funkcjonariusze z Wydziału Prewencji uczestniczyli w spotkaniu z seniorami-słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku w siedzibie Ekspert Kujawy. Seniorzy dowiedzieli się na temat przemocy wobec osób starszych, bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznego korzystania z internetu oraz jak zabezpieczyć się przed kradzieżą. Część spotkania poświęcona była także zagadnieniu oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”. Podobne spotkanie odbyło się w dniu 30.04.2015r. w inowrocławskim klubie „Kopernik”.
W 2015r. policjanci opracowali tematyczne plakaty, ulotki oraz naklejki przeznaczone dla seniorów. Zawarte informację miały na celu ochronę osób starszych przed oszustami. Materiały te trafiły do licznych placówek i instytucji na terenie powiatu.
19.02.2015r. z inicjatywy inowrocławskiej policji w siedzibie Zarządu Dróg Powiatowych w Inowrocławiu odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele Policji, burmistrzowie miast, wójtowie gmin, Naczelnik Wydziału Departamentu Inwestycji i Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, przedstawiciel Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy, Wojewódzkiej Inspekcji Transportu Drogowego. W trakcie spotkania omówiono zasady współpracy i podejmowania działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach.
Interesujący przebieg miało seminarium pt. „Bezpiecznie – chce się żyć!”, adresowane do mieszkańców powiatu. Odbyło się ono w dniu 22.04.2015r. w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu. Wzięli w nim udział m.in. policjanci. Inicjatorem przedsięwzięcia było Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Warszawie. Celem działań była popularyzacja zagadnień związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, poprzez podnoszenie świadomości społecznej. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć profilaktyczny film dotyczący bezpieczeństwa na drogach. Przedstawiciel WRD Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu przedstawił dane statystyczne na temat zdarzeń drogowych zaistniałych na terenie powiatu inowrocławskiego. Podał też ich przyczyny oraz skutki.
W kwietniu również odbył się Powiatowy Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Przedsięwzięcie odbyło się w ramach XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Patronat nad eliminacjami na terenie powiatu inowrocławskiego objął Starosta Inowrocławski. Powiatowe eliminacje odbyły się w Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich. Wzięło w nich udział 5 gimnazjów i 5 szkół podstawowych. Biorące udział w turnieju drużyny, rywalizowały o uzyskanie awansu do zawodów na szczeblu okręgowym. Uczniowie rozwiązując test, musieli zaprezentować swoją wiedzę teoretyczną na temat znajomości przepisów ruchu drogowego. Były też zmagania rowerowe, na torze przeszkód. Komisja wyłoniła zwycięzców i nagrodziła ich. Wyłoniono również zwycięzców w zmaganiach indywidualnych. Otrzymali oni rowery ufundowane przez WORD Bydgoszcz. Fundatorami wszystkich nagród byli m.in.: Starosta Inowrocławski, Wójt Gminy Janikowo, Wójt Gminy Inowrocław, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Wydział Drogownictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko- Pomorskiego.
W maju rozstrzygnięty został konkurs na projekt i wykonanie graffiti, który był wspólną inicjatywą Policji oraz Kujawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Inowrocławiu. Wzięło w nim udział 25 uczniów placówek oświatowych powiatu inowrocławskiego, którzy wykonali 13 prac. Tematyka ich dotyczyła: bezpieczeństwa w ruchu drogowym, przemocy, cyberprzemocy i używek. Celem inicjatywy było krytykowanie ulicznego wandalizmu na murach budynków, przedstawienie wartości profilaktycznych, które miały uświadamiać młodych ludzi na temat zagrożeń, promowanie alternatywnej sztuki jaką jest graffiti oraz poprawianie wyglądu estetycznego bezpiecznej przestrzeni miejskiej. Najlepsi byli uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kobylnikach, którzy zajęli Pierwsze i Drugie miejsca. Trzecie przypadło kruszwickiemu Gimnazjum nr 1. Konkurs miał jeszcze swój dalszy ciąg podczas letnich wakacji. W dniu 07.07.2015r. policjanci wraz z KSM i Administracją Rąbin zorganizowali „działania” w plenerze, polegające na wykonaniu trzech zwycięskich prac graffiti na murach garaży przy ul. Wojska Polskiego w Inowrocławiu. Wówczas to młodzież wraz z rodzicami, opiekunami i policjantami swoje projekty przeniosła na ściany garaży. Fakt ten poprawił wygląd estetyczny miasta. Ponadto prace, mające przekaz profilaktyczny, do dziś można oglądać na ścianach garaży.
29.05.2015r. Policjanci przy współudziale strażników leśnych, strażaków, przedstawicieli Starostwa i Urzędu Gminy w Inowrocławiu zorganizowali dla gimnazjalistów Rajd Bezpieczeństwa na terenie leśnictwa Balczewo. Celem prewencyjnych działań było to, aby młodzież nauczyć właściwych zachowań podczas poruszania się po drogach, nabycia umiejętności rozpoznawania zagrożeń w ruchu drogowym. Ponadto uczestnicy rajdu mogli dowiedzieć się od leśników jak należy zachowywać się w lesie.
29.09.2015r. odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu VII Festiwal Teatrów Profilaktycznych „poPaTrz”. Celem przedsięwzięcia było m.in.: ostrzeganie młodzieży o mogących wystąpić zagrożeniach, pokazanie skutków patologii społecznej, wskazywanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego.
17.11.2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu odbyła się konferencja pn.”Bądź przedsiębiorczy! Załóż własną firmę!”, zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Inowrocławiu. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Urzędu Kontroli Skarbowej i Policji. Uczestnicy mogli dowiedzieć się jak należy bezpiecznie prowadzić działalność gospodarczą oraz jakie konsekwencje prawne grożą osobom wystawiającym fikcyjne faktury.
W działalności Policji, kontakt ze społeczeństwem jest szczególnie ważny. Edukacja odbywa się przy okazji różnorodnych spotkań i imprez. Duże zainteresowanie społeczne towarzyszy akcji znakowania rowerów „Oznakuj swój rower-poznaj swojego dzielnicowego”. W styczniu 2015r. sporządzono i przekazano mieszkańcom roczny harmonogram znakowań. W trakcie znakowania rowerów, mundurowi edukowali cyklistów o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz przekazywali im elementy odblaskowe. Na terenie powiatu inowrocławskiego do końca 2015 roku oznakowanych było 3 536 rowerów.
Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2011 – 2015”
Inowrocławska Policja w 2015 roku na bieżąco współdziałała z Ośrodkiem Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień oraz komisjami do spraw zwalczania problemów alkoholowych na terenie powiatu. Efekty działań zostały przedstawione pkt 1 sprawozdania dotyczącym zjawiska alkoholizmu.
„Krajowy Program Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2011 – 2016”
W celu ograniczania zjawiska narkomanii Policja edukowała dzieci, młodzież, nauczycieli, pedagogów i rodziców. Prowadzone zajęcia dotyczyły omawiania procedur wynikających z zażywania środków odurzających oraz skutków prawnych. Informowano również o instytucjach niosących pomoc osobom uzależnionym. Jedną z form dotarcia do świadomości młodych osób była profilaktyka poprzez teatr. Dlatego też w Inowrocławiu odbywa się rokrocznie festiwal „poPaTrz”.
16.09.2015r. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Inowrocławiu oraz Stowarzyszenie Imienia Księcia Kazimierza Kujawskiego zorganizowali konferencję pt. "Dopalacze i co dalej…?", której patronował Poseł na Sejm RP. Prelegentami byli przedstawiciele sądownictwa, policjanci i terapeutka. Funkcjonariusze Policji omówili działania profilaktyczne prowadzone przez Policję w zakresie zwalczania narkotyków. Wymienili szereg inicjatyw w szkołach w formie: spotkań, mitingów, konkursów. Mówili też o kampanii MSW „Dopalacze kradną życie”. Podobne spotkanie dla młodzieży odbyło się w październiku w Zespole Szkół w Rojewie.
02.12.2015r. w II LO im. M. Konopnickiej w Inowrocławiu odbyła się konferencja pod nazwą „Dopalacze-pochłaniacze życia” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu inowrocławskiego. Zaproszeni policjanci zapoznali obecnych o zmianach w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz przedstawili założenia programu wczesnej interwencji FreD Goes Net.
Narodowy Plan Działań na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Polska dla Dzieci”
W miesiącu lutym w związku z rozpoczęciem ferii zimowych policjanci uczestniczyli w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą podczas odbywających się półkolonii. Omawiano m.in. zasady bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych. 11.02.2015r. z inicjatywy policjantów odbył się na rąbińskim stawie pokaz ratownictwa na lodzie. Udział w nim wzięli policjanci oraz strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Inowrocławiu. Wszystko po to, aby przekazać mieszkańcom i uświadamiać ich, że lód na stawie, jeziorze to zagrożenie dla człowieka. Celem działań było również pokazanie, jak nieść pomoc osobie, pod którą załamał się lód. Na pokazach była bardzo duża frekwencja uczniów szkół, a nawet przedszkoli. Zgodnie z zapowiedziami policjanci nagrodzili upominkami dzieci, które na pokazy przyszły z rysunkami na temat bezpiecznych zabaw zimą.
W miesiącu maju i czerwcu policjanci licznie uczestniczyli w festynach oraz spotkaniach w szkołach. Głównym tematem dyskusji było bezpieczeństwo podczas zbliżających się wakacji.
18.05.2015r. młodzież zapoznała się ze specyfiką pracy sędziego i Sądu. Spotkanie zorganizowali inowrocławscy policjanci. Było ono możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu w bezpieczeństwo młodych ludzi, Wiceprezesa Inowrocławskiego Sądu. Wizyta w sądzie była "lekcją życia", aby gimnazjaliści dowiedzieli się, że mimo młodego wieku, nie są bezkarni. W zajęciach wzięli udział uczniowie Gimnazjum nr 4 w Inowrocławiu i Gimnazjum w Sławęcinku.
Krajowy Program Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi
W ramach Planu wdrażania dla dokumentu „Polityka migracyjna Polski - stan obecny i postulowane działania” , inowrocławska Policja podczas spotkań z młodzieżą poruszała również tematy dotyczące działań zapobiegania handlowi ludźmi. Rozdysponowywano materiały profilaktyczne w postaci broszur, ulotek, publikacji dotyczących cudzoziemców, tolerancji, poszanowania drugiego człowieka, które uzyskane z Polskiego Forum Migracyjnego w Warszawie i Fundacji dla Somalii.
Programy prewencyjne:
Bezpieczna szkoła i Program Pomocy Ofiarom Przestępstw.
W 2015 r. Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu kontynuowała realizację dwóch programów prewencyjnych.
Lp. |
Nazwa programu |
Uzasadnienie realizacji |
1. |
Bezpieczna Szkoła |
Poprawa stanu bezpieczeństwa wśród uczniów
|
2. |
Program Pomocy Ofiarom Przestępstw
|
Poprawa sytuacji ofiar przestępstw, podniesienie poziomu wiedzy wiktymologicznej w społeczeństwie, pomoc ofiarom przestępstw. |
Program „Bezpieczna Szkoła”
W ramach programu policjanci przeprowadzili spotkania w szkołach z uczniami, ich rodzicami, dyrekcją i pedagogami, przedstawicielami innych podmiotów, brali udział w ewaluacjach prowadzonych w szkołach przez kuratorium oświaty.
Program Pomocy Ofiarom Przestępstw
W ramach tego programu mundurowi realizowali spotkania z podmiotami pozapolicyjnymi w ramach zespołów interdyscyplinarnych, przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz aspektów świadczenia pomocy kompleksowej i indywidualnej dla ofiar przestępstw. Policja włączała się w różnego rodzaju formy profilaktyczne, by skutecznie przeciwdziałać przemocy.
Z podmiotami, z którymi Policja kontynuowała współpracę w ramach ww. programów prewencyjnych, były :
-
Wydział Rodzinny i Nieletnich SR w Inowrocławiu,
-
kuratorzy zawodowi i społeczni,
-
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie,
-
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka,
-
Ośrodek Interwencji Kryzysowej,
-
Ośrodek Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień,
-
Ośrodek Wspierania Dziecka i Rodziny,
-
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,
-
Starostwo Powiatowe,
-
Państwowa Straż Pożarna,
-
MOPS i GOPS na terenie powiatu,
-
Straż Miejska, Służba Więzienna,
-
Dyrektorzy placówek oświatowych i pedagodzy szkolni,
-
Młodzieżowy Dom Kultury w Inowrocławiu,
-
Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Jaksicach,
-
domy pomocy społecznej na terenie powiatu,
-
kluby seniora,
-
osiedlowe kluby w Inowrocławiu oraz kluby na terenach poszczególnych miast i gmin,
-
świetlice środowiskowe.
W 2015 roku Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu kontynuowała prowadzenie „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego na lata 2011-2015”. Główne cele programu stawiały na wzrost poczucia bezpieczeństwa obywateli, poprawę bezpieczeństwa w miejscach zagrożonych przestępczością, rozszerzenie aktywnych form działań służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, a także administracji samorządowej i mieszkańców powiatu, uzyskanie akceptacji społeczeństwa dla inicjatywy na rzecz bezpieczeństwa publicznego, budowę poprawnego wizerunku i zaufania między innymi do Policji, zaangażowanie środków masowego przekazu w działania prewencyjne i profilaktyczne, wypracowanie nowych procedur współdziałania w przypadkach zagrożenia, skuteczną dwustronną komunikację między służbami. Oprócz zwalczania przestępstw i wykroczeń przez Policję ważną rolę spełniały działania profilaktyczne.
W 2015 r. inowrocławska policja była organizatorem 2 debat ze społeczeństwem. Debata to forma dyskusji z mieszkańcami, która miała na celu zaangażowanie wszystkich do współpracy na rzecz dbałości o porządek i bezpieczeństwo. Ważne było zdiagnozowanie realnych oczekiwań społecznych wobec instytucji działających na rzecz bezpieczeństwa oraz wspólne rozwiązywanie problemów uciążliwych społecznie.
Jak przedstawia się bezpieczeństwo na drogach w Inowrocławiu? Jak oceniają je mieszkańcy? Co wspólnie możemy zrobić, by czuć się bezpieczniej w ruchu drogowym? Te i inne pytania postawione zostały podczas debaty, która odbyła się 22.04.2015r. w sali konferencyjnej Kujawskiej Spółdzielni mieszkaniowej w Inowrocławiu. Mieszkańcy, którzy skorzystali z tej formy dialogu, mieli okazję przedstawienia swoich uwag, spostrzeżeń i sugestii na w otwartej dyskusji. Mieszkańcy zgłaszali o negatywnych zachowaniach kierowców, popełniających wykroczenia drogowe. Wskazywali konkretne ulice, na których według nich nie do końca jest właściwe oznakowanie. Nie brakowało pytań skierowanych do policji, straży miejskiej, inspekcji drogowej czy zarządców dróg. Zebrani wymieniali kwestie częstszych kontroli drogowych, represjonowania mandatami osób za np. parkowanie w miejscach niedozwolonych, reakcji służb na inne wykroczenia drogowe.
Seniorzy powiatu inowrocławskiego byli uczestnikami debaty w dniu 29.09.2015r. w Młodzieżowym Domu Kultury w Inowrocławiu. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli Policji, w roli ekspertów byli przedstawiciele instytucji pomocowych, straży miejskiej, spółdzielni mieszkaniowej, zakładu energetycznego, wodociągów i gazowni. Podczas spotkania został zaprezentowany film o metodach oszustw "na wnuczka". W części dyskusyjnej, głos zabierali wszyscy uczestnicy debaty. Wypowiedzi seniorów zdominował temat przypadków kradzieży i domokrążców, którzy za wszelką cenę chcą wchodzić do mieszkań. Debata dała podstawę do stworzenia informatora, zawierającego wiadomości o okolicznościach, kiedy to do mieszkań mogą wchodzić przedstawiciele instytucji. Informator taki trafił już do mieszkańców na terenie całego powiatu inowrocławskiego za pośrednictwem: spółdzielni mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, mediów, stron internetowych instytucji, w tym Policji.
Plik do ściągnięcia:
Działalność prewencyjna w 2015 r.
Źródło: Sprawozdanie roczne z działalności Komendanta Powiatowego Policji w Inowrocławiu wraz z informacją o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie inowrocławskim w 2015 roku.